Klima Kullanımında Tasarruf Yöntemleri

Klima Kullanımında Tasarruf

Aşağıdaki yöntemler Klima Kullanımında Tasarruf Yöntemleri için sizlere yol gösterecektir.

1. Bulunduğunuz ortamdaki klimayı soğutma modunda çalıştırırken çok düşük sıcaklığa ayarlamanız sağlıklı değildir. Bu sayede daha hızlı serinlik elde edemezsiniz. Normal şartlarda rahat edeceğiniz en yüksek sıcaklığı seçin. Türkiye şartlarında ideal sıcaklık ortalama  22-24 C’lerdedir. Fazladan düşürdüğünüz her bir derece, klimanın elektrik tüketimini ortalama %10 arttıracaktır. Klimanızın üfleme hızını da genellikle orta derecede tutunuz.
2. Havanın nemli olduğu günlerde cihazınızı nem alma konumunda çalıştırınız.

3. Daha sıcak günlerde perdenizi, jakuzi ve kepenk gibi eşyalarınızı kapatarak güneşin ısısını keserek enerji tasarrufu sağlamanız mümkündür.

4. Klimanın iç ünitesinin üfleme çıkışının perde, mobilya gibi eşyalarla kapanmamasına dikkat ediniz. Dış ünite önü de açık olmalıdır, daha da mümkünse binanın daha gölgeli tarafına takılması iyi olacaktır.

5. Periyodik aralıklarla iç ünite ve dış ünitenizin bakımını yaptırmanız, sağlık, verim ve cihaz ömrü bakımından oldukça iyi olacaktır.

6. Bulunduğunuz ortamda kalmayacağınız sürelerde cihazınızın zamanlama (Timer) ayarından ayarını yaparak hem soğutma hem tasarruf sağlayabilirsiniz.

7. Bina izolasyonu yaparak ısıtma ve soğutmada klimanızdan daha iyi verim ve ekonomi sağlayabilirsiniz.

8. Her şeyden önemlisi bulunduğunuz ortama tam olarak karşılayan kapasitede klima seçmelisiniz. Küçük yada büyük olması fazla miktarda enerji tüketmesine yol açacaktır.

9. Günümüz teknolojisi inverter sistem cihazları ortaya çıkarmıştır ve geleneksel cihazlara göre ortalama     %25 daha ekonomik enerji tüketimi sağlamaktadır.

10. Bulunduğunuz ortamda klima çalışırken pencere ve kapılarınız mümkünse kapılı olmalıdır

Etiket(ler): , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Yorumlar kapatıldı.